logo firmy a-stěhování.cz

We are on the phone for you every day from 8:00 to 23:00.
We also work on weekends.

WE HAVE BEEN MOVING FOR OVER 25 YEARS

WE HAVE BEEN MOVING FOR OVER 25 YEARS

WE HAVE BEEN MOVING FOR OVER 25 YEARS

Company relocation

Nabízíme profesionální stěhování firem a vyklízecí služby za rozumné ceny. Vše zajistíme rychle a naprosto profesionálně tak, abyste v ideálním případě nemuseli ani přerušit činnost vaší firmy. Pokud nechcete stěhovat za chodu firmy, přestěhujeme vás večer po práci nebo během noci a to rychle a efektivně. Večer odejdete a ráno jen přijdete doslova na nové pracovní místo. Naše služby jsme pro vás schopni realizovat i o víkendech a svátcích.

Rozsah stěhování

Vše záleží na okolnostech a rozsahu stěhování vaší firmy. Náš technik pro vás zdarma a nezávazně předem posoudí dobu stěhování, určí vhodný počet vozidel, pracovníků a množství obalového materiálu a vypracuje cenovou nabídku. Stěhování může probíhat i na etapy nebo v době běžného chodu firmy. Přizpůsobíme se vašim možnostem. Pro stěhování firmy jsme schopni zajistit libovolný počet stěhovacích aut a pracovní síly a to tak, aby stěhování proběhlo za co nejkratší dobu a k vaší plné spokojenosti.

Stěhování firmy s profesionální péčí

V případě potřeby pro vás rádi zajistíme vyklizení kanceláří a komerčních prostor s následným odvozem na sběrný dvůr.

Přepravovaný nábytek, zařízení a další předměty jsou u nás zároveň plně pojištěné. Naší snahou je vše pečlivě zabalit tak, aby při stěhování k žádným nechtěným škodám nedošlo a váš přesun do nových prostor mohl proběhnout bez sebemenších závad. V rámci stěhování pro firmy nabízíme i zdarma zapůjčení přepravek a krabic.

Preparation before moving - free technician visit

The goal of the technician's visit is to get an overview of the moved volume of office equipment, furniture, safes and other objects, so that an exact price can be determined. It is also important to find out the local conditions for moving, such as the floor or the presence of an elevator. We take all these factors into account to calculate the price balance.

During this inspection, the technician will answer all your questions, provide important advice and complete information about the progress of the moving work. Based on the inspection, we will then send you the calculation of your move, including the moving schedule, the proposed labeling system for individual pieces of furniture and other details.

Zapůjčení kartonů

Kartony vám pro stěhování firmy rádi zapůjčíme a to zcela zdarma. Použít samozřejmě můžete i vlastní kartony či přepravky. V rámci prohlídky technik kvalifikovaně odhadne optimální množství kartonů, které budou na zabalení obsahu nábytku a dalších věcí potřebné. Tento počet vám bude spolu s dalším balicím materiálem dovezen v termínu, jaký si budete přát.

Preparation of furniture and other equipment (disassembly, packing)

Nejčastěji bývají přípravné práce při stěhování firmy (demontáž nábytku, odmontování, zabalení nábytku, odpojení různých spotřebičů od složitějších systémů domácího kina přes např. myčku, pračku apod.) provedeny na počátku stěhování v den stěhování. Chcete-li však v den stěhování zkrátit čas celkové práce, je možné přípravné práce provést naší stěhovací firmou s předstihem (např. den před stěhováním). Veškeré přípravné práce odborně provedou naši pracovníci. Vše důkladně zabezpečí proti poškození, zafixují nepevné částí, odborně demontují a zabalí do protinárazové bublinkové fólie. Ve vozidle je pak nábytek při nakládce dále zabalen do ochranných dek.

Care for special items

Special care is taken to protect computers, printers, copiers and other technology. Professional re-assembly at the place of unloading is a matter of course. Of course, you can also carry out the preparatory work yourself. In this case, we will be happy to help you with practical advice.

Marking system

So that complications do not arise and you do not needlessly spend time looking for various things after moving, it is necessary to adopt a system that will make everything easy and quick to find. Each box, each piece of furniture, shipping box or paper carton is marked with a number that falls into a clear system. Thanks to this, the pieces of furniture will be placed according to the plan in the designated rooms in the exact designated place.

Places for parking moving company vehicles

We recommend booking a parking space for 1 truck in advance after consultation with the local authorities (approx. 3 passenger cars at the loading and unloading point).

Moving heavy loads

We move heavy loads such as machines, safes, pianos, copy machines, map cabinets, etc. using suitable handling equipment. A personal, free on-site inspection is advantageous.

Loading

A team of workers with a vehicle will arrive at the location on the agreed date. Things to be moved are loaded in order according to the plan so that the move is as efficient as possible. For moving services in Prague, we use vehicles with a box body equipped with clamping systems, trolleys, blankets, various foils, adhesive tape, a set of tools, etc. Furniture and other objects being moved are further wrapped in additional blankets in the vehicle.

Unloading

The unloading of transported items also takes place according to the schedule. Everything is arranged according to the prepared plan or according to the instructions of the responsible person. Individual pieces of furniture and other equipment are precisely assembled so that you no longer have to handle anything. The furniture, which was disassembled at the loading site, is reassembled here and placed in its place. After the move, all packaging and other materials are collected by our workers and taken to ecological disposal. Thanks to this, you will no longer have to worry about where to dispose of waste after moving.

Final inspection

After all the moving work has been completed, the moving manager will check together with you that everything is as agreed, i.e. everything is in its place and in its original condition without damage.

en_GBEnglish